Jesteś tutaj: auto-jass.pl > Inne > Używajmy kierunkowskazów

Używajmy kierunkowskazów

Zgodnie z „Kodeksem Drogowym” art. 22 & 5 „…kierujący ma obowiązek zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu, oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.”

Jeżdżąc po polskich drogach możemy odnieść wrażenie, że wielu kierujących zapomniało o tym prostym przepisie ruchu drogowego. A ileż to potrzeba, by podnieść bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego? Wystarczy mały ruch lewą ręką w górę lub w dół.
Czytając cytowany wcześniej przepis możemy zauważyć, że mamy obowiązek sygnalizować ZAMIAR zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu. To kiedy chcemy skręcić wiemy tylko my, kierowcy danego pojazdu. A kierunkowskaz to jedyny środek jaki mamy, by poinformować innych kierujących o naszym zamiarze. jeżeli nie zrobimy tego dostatecznie szybko, informacja jaką podamy, może być podana za późno, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze. Podobną sytuację może doprowadzić jazdą na włączonym kierunkowskazie, jednak nadmiar informacji w takiej sytuacji jest zdecydowanie mniej niebezpieczny niż jej brak.

Zostaw odpowiedź

Musisz być zalogowany żeby zostawić komentarz.